6 روش کلیدی برای ایمن سازی رمز عبور

مطمئنا بسیاری از شما درباره روش‌های ساخت یک رمز عبور خوب مقالاتی خوانده‌اید که توصیه می‌کنند طول رمز عبور را افزایش دهید،از ترکیب حروف، اعداد و سمبل‌ها استفاده و از به کار گرفتن رمزهای عبور ساده خودداری کنید.در این مطلب با ۶ روش برای داشتن رمزعبور قوی‌تر آشنا می شوید.
۱- از رمزهای عبور طولانی استفاده کنید:برای مدتی،رمزهای عبوری با طول ۶ تا ۸ کاراکتر کافی به نظر می‌رسید؛ اما حالا متخصصان توصیه می‌کنند رمزهای عبوری به طول حداقل ۱۲ تا ۱۴ کاراکتر انتخاب کنیم تا بدین طریق اطمینان حاصل شود رمز ما امنیت بیشتری دارد.هرچه تعداد کاراکترهای رمز عبور بیشتر باشد،احتمال کرک شدن آن کمتر خواهد شد.
۲- از رمزهای عبور آسان و قابل حدس استفاده نکنید:رمزهای عبور ضعیفی نظیر ۱۲۳۴۵ و کلمه‌ password همچنان از جمله رایج‌ترین رمزهای‌ عبوری هستند که بسیاری از کاربران استفاده می‌کنند.همچنین از به‌کار گرفتن اطلاعاتی که هر کسی می‌تواند با یک جست وجوی ساده درباره شما در اینترنت پیدا کندمانند نام یا تاریخ تولد، خودداری کنید.همچنین اطلاعاتی را که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اید؛ نباید در رمزهای عبور خود استفاده کنید.
۳- از جملات استفاده کنید،نه کلمات:متخصصان می‌گویند اگر در انتخاب رمزعبور خود به‌جای استفاده از کلمات از جملات بهره ببریم؛ باعث می شود امنیت آن افزایش یابد و درواقع در این حالت یک رمز عبور پیچیده را انتخاب کرده‌ایم.به گزارش zoomit ،جملات و نقل‌قول‌های موردعلاقه‌ خود را که در کتاب‌ها و فیلم‌های مختلف شنیده‌اید و می‌توان به‌راحتی به خاطر سپرد،با یکسری کاراکترهای دیگر ترکیب کنید تا بتوانید بهترین و قوی‌ترین رمزهای عبور ممکن را تولید کنید.
۴- از کاراکتر فاصله استفاده کنید :هنگامی که می‌خواهید از جملات به عنوان رمز عبور بهره ببرید،کاراکتر فاصله را فراموش نکنید.اگر از کاراکتر فاصله استفاده کنید،بسیاری از ابزارهای تشخیص رمز عبور قادر به شناسایی رمز عبور شما نخواهند بود؛زیرا همین کاراکتر به پیچیده‌تر شدن عبارات انتخاب‌شده کمک می‌کند. 
۵- به رمز عبور ایمیل خود بی‌توجه نباشید:هنگام صحبت ازامنیت رمز عبور ؛اغلب مواردی از جمله رمز حساب‌های بانکی،کارت‌ اعتباری و دیگر اطلاعات مهم به ذهن می‌رسد و رمز عبور ایمیل نادیده گرفته می‌شود.در حالی که اغلب ایمیل یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای بازیابی رمز عبور دیگر حساب‌های کاربری است وبایدرمزعبور امن و قوی برای آن تعیین کنید. استفاده از سیستم‌های تعیین هویت چندمرحله‌ای باعث می‌شودلایه‌ محافظتی اضافه برای دسترسی به رمز عبور و ایمیل شما سد راه هکرها شود.
۶- تغییر رمزعبور:اگرمانند بسیاری افراد، از رمز عبور مشابه برای تمامی حساب‌های کاربری‌تان استفاده می‌کنید؛در واقع شاه‌کلیدی برای هکر مهیا کرده‌اید که با دسترسی به آن،می‌تواند به همه‌ حساب‌های شما دسترسی داشته باشد. متخصصان پیشنهاد کرده‌اند هر ۶۰ تا ۹۰ روز، نسبت به تغییر رمز عبور خود اقدام کنید.اما در این شرایط باید رمز عبور جدید خود را هم از نوع امن و پیچیده تعیین کنید.اگر رمز جدیدآسان‌تر از رمز عبور کنونی شما باشد،بهتر است در کل آن را تغییر ندهید.نتایج یک نظرسنجی نشان داده، ۶۱ درصد شرکت‌کنندگان،ازرمز عبور یکسان برای دسترسی به تمامی حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنند.استفاده‌ مجدد از رمزهای عبور در حساب‌های کاربری مختلف،باعث می‌شود هک شدن افراد با روشی آسان‌تر انجام شود.توصیه نهایی این که سعی کنید برای هریک از اکانت‌های خود رمز عبور مجزا ،امن و قوی تعیین کنید و از رمز یکسان برای چند حساب کاربری استفاده نکنید.
 
بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…